Dziesięć lat temu, dokładnie 1 grudnia 2002 roku w niedzielę o godzinie 12:00 na plaży w Mielnie spotkała się siedmioosobowa grupa zapaleńców zimowych kąpieli i odbyła się pierwsza kąpiel morsów. Media poinformowały o powstaniu nieformalnego Koszalińskiego Klubu Morsów. Od tego momentu systematycznie w każdą niedzielę o godzinie 12:00, w okresie zimowym, ma miejsce wspólna kąpiel w lodowatej wodzie. Z biegiem czasu liczba kąpiących się tak szybko wzrastała, że zaczęły powstawać okoliczne kluby morsów w regionie. W roku 2004 odbył się I-szy Ogólnopolski Zlot Morsów w Mielnie, na którym kąpało się ponad 120 osób. Na ostatnim IX Międzynarodowym Zlocie liczba wchodzących do wody przekroczyła 1500 osób. Obecnie w regionie koszalińskim działają: Koszaliński Klub Morsów Posejdon, Sopel z Białogardu, Wiking z Postomina, Twardziele z Darłowa, Eskimos z Mielna, kluby z Kołobrzegu, Czaplinka, Drawska Pomorskiego, Bobolic. Tradycyjnie od kilku lat poszczególne kluby we współpracy z lokalnymi władzami organizują u siebie mini zloty i zapraszają na nie pozostałe okoliczne kluby. W sposób spontaniczny powstał pewnego rodzaju styl zdrowego życia, jak również forma spędzania czasu integrująca lokalne społeczności.


W związku z powyższym w grudniu 2012 roku organizujemy następujące imprezy związane z jubileuszem 10-cio lecia kąpieli zimowych w regionie koszalińskim.

1. Wystawa fotograficzna (wybrane zdjęcia z lat 2002 - 2012 z krótkim opisem historii)

ekspozycja w Domach Kultury, miejscach publicznych

 po 20 listopada w Galerii Atrium 
od 12 grudnia w  CK 105 w Koszalinie

po 20 grudnia wystawa może być przekazywana do ekspozycji w innych miejscach w zależności od zgłoszeń innych klubów.


2. Gala Morsów (impreza główna)(sobota - 15 grudzień 2012, godz: 17:30) (stroje wieczorowe, galowe)
miejsce: CK105 Koszalin, sala kina Kryterium,


3. Niedziela - 16 grudzień 2012 wspólna kąpiel w morzu , Mielno okolice kawiarni Floryn wejście do wody godz. 12:00, po kąpieli piknik i inne atrakcje.